İÇİNDEKİLER
Sayı 14: Kış 2004
Künye


Usta Şair Yine Gündemdeydi: "Edip Cansever 75 Yaşında"
Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezi, 25 Aralık 2003 günü, Türk şiirinin ustalarından Edip Cansever’in doğumunun 75. yılı dolayısyla düzenlenen sempozyum ve şiir akşamından oluşan bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. “Edip Cansever 75 Yaşında” başlıklı etkinliğin sempozyum bölümü saat 14:00’te, C-Blok Amfi’de birçok şair, eleştirmen ve konuğun katılımıyla gerçekleşti. Etkinliğin Şiir Akşamı bölümünde ise bir belgesele, şairin mektuplarından bir seçkiye, bir değerlendirme konuşmasına ve Cansever’in çeşitli şiirlerine yer verildi.
[Günil Özlem Ayaydın-Cebe]
"Çağının Eleştirmeni" Hüseyin Cöntürk'ün Ardından
Aramızdan 22 Haziran 2003’te ayrılan değerli eleştirmen Hüseyin Cöntürk’ün kitap ve kupürlerinin Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi’ne bağışlanması dolayısıyla 15 Aralık 2003’te Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezi ve Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi tarafından bir anma ve değerlendirme etkinliği düzenlendi.
[Erkan Erginci]


Türk Edebiyatına da Açılan Akademik Bir Pencere: Littera
Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cengiz Ertem yönetiminde, yılda bir kez “ortak kitap” niteliğinde çıkan Littera, gerek araştırma-inceleme yazılarıyla, gerekse yayımladığı edebiyat ürünleriyle, çeşitli dillerdeki edebiyatların yanı sıra Türk edebiyatına da önemli katkılarda bulunan bir dergi. Yalnızca Batılı edebiyatlara değil, Kore ve Latin Amerika gibi Türkiye’de az bilinen, az tartışılan edebiyatlara da yer vermesi, Littera’nın yayın alanının ne denli geniş olduğunu gösteriyor.
[Aslı Güneş]
Muhammet Nur Doğan'la Divan Edebiyatına Bakış
Divan edebiyatı alanında yaptığı çalışmalarla tanınan, İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Muhammet Nur Doğan, 5 Aralık 2003 tarihinde Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü öğrencilerine Osmanlı edebiyatı ile ilgili konferanslar verdi. Bölümün öğretim üyelerinin de katıldığı konferanslarda Prof. Doğan, divan edebiyatına nesnel ve bilimsel olarak yaklaşmanın önemini vurguladı.
[Gül Uluğtekin]


Bir Edebiyat Gezgini: Laurent Mignon
Türk edebiyatı eğitimini Londra’da Doğu ve Afrika Araştırmaları Okulu’nda alan Laurent Mignon’un doktora çalışmasına dayanan Çağdaş Türk Şiirinde Aşk, Âşıklar, Mekânlar adlı kitabı 2002’de Hece Yayınları tarafından yayımlandı. Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Dr. Mignon’un pek çok dilden Türkçeye yaptığı şiir çevirileri, Gezginin Günlüğü başlığıyla 2002 yılında, Türkiye’deki çeşitli dergilerde yayımlanan yazıları da Elifbâlar Sevdası adıyla 2003 yılında aynı yayınevince kitaplaştırıldı.
[Yalçın Armağan]
Türk Edebiyatı Bölümü Öğrencilerinin 2003 Yılı Yayınları

KIBATEK Roman Sempozyumu Hacettepe Üniversitesi'nde Yapıldı
Kısa adı KIBATEK olan Kıbrıs, Balkanlar, Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu’nun Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ile ortaklaşa düzenlediği Roman Sempozyumu, 5-6 Nisan 2004’te Hacettepe Üniversitesi’nde yapıldı.
[Şeyda Başlı]