ETKİNLİK

Sakarya Üniversitesi’nde Sait Faik Abasıyanık’ı Anma Günleri

Okan Koç*

Sayı 16: Güz 2004

Yirminci yüzyıl Türk edebiyatının en önde gelen öykü yazarı Sait Faik’in ölümünün ellinci yılı nedeniyle Sakarya Üniversitesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da desteğiyle düzenlenen Sait Faik Abasıyanık’ı Anma Günleri, 18-19 Ekim 2004 tarihlerinde, üniversitenin Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda yapıldı. Çok sayıda yazar, şair ve akademisyenin katılımıyla gerçekleşen etkinlik dört oturum hâlinde yürütüldü.

Etkinlik, Rektör Prof. Dr. Mehmet Durman ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa İsen’in açış konuşmalarıyla başladı. Ardından, tiyatro sanatçıları, yazarın eserlerinden örnekler okudu. Yazarın hayat hikâyesi, okutman İlhan Uçar’ın slayt gösterisi eşliğinde okutman Arzuhan Aydıntepe tarafından sunuldu. Daha sonra, yazarın amcasının torunu Nilüfer Abasıyanık, anılarına dayanan bir konuşma yaptı. Oturumlar başlamadan önce, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca hazırlanan bir Sait Faik belgeseli gösterildi. Etkinlik dolayısıyla Yapı Kredi Yayınları’nın katkısıyla açılan “Bir Usta Bir Dünya: Sait Faik” adlı sergiye de yer verildi.

Etkinliğin “Sevginin Yoğurduğu İnsan” konulu ilk oturumuna gazeteci ve yazar Doğan Hızlan başkanlık yaptı. Oturumda sırasıyla Prof. Dr. Şerif Aktaş, Doç. Dr. M. Mehdi Ergüzel, Feridun Andaç, Mustafa Şerif Onaran ve Necati Mert söz aldı. İkinci oturum ise “Sait Faik’in Öykücülüğü” başlığını taşıyordu. Doğan Hızlan, Sevinç Çokum, Doç. Dr. Turan Karataş, Yard. Doç. Dr. Engin Yılmaz ve Dr. Alim Kahraman’ın konuşmacı olduğu oturuma Prof. Dr. Şerif Aktaş başkanlık yaptı. Etkinliğin ilk günü, Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuarı üyelerinin sunduğu Türk müziği konseriyle sona erdi.

Etkinliğin ikinci gününün ilk oturumu “Eser ve İnsan” başlığını taşıyordu. Dr. Mustafa Şerif Onaran’ın başkanlığında yürütülen oturumda Prof. Dr. Hasan Akay, Doç. Dr. Yakup Çelik, Yard. Doç. Dr. Mehmet Özdemir, Yard. Doç. Dr. Kenan Acar ve Dr. Ömer Solak söz aldı. Etkinliğin “Sait Faik Yaşıyor” başlıklı son oturumuna ise Prof. Dr. Hasan Akay başkanlık yaptı. Bu oturumda sırasıyla Doç. Dr. Fatih Andı, Doç. Dr. Alev Sınar Çılgın, Doç. Dr. Songül Taş, Yard. Doç. Dr. Ayşenur İslam, Ayfer Tunç ve Ali Akbaş söz aldı. Etkinlikte yapılan konuşmaların yakında kitaplaştırılması bekleniyor.

* Okan Koç, Sakarya Üniversitesi Türk Dili Bölümü’nde okutman olarak görev yapmaktadır.

okoc@sakarya.edu.tr